Regionalne napoje

Piwo ma niezwykle bogatą historię, która sięga już 4000 lat p.n.e.

Praktycznie każdy z nas wie, czym jest piwo. Jest to złocisty napój, który na ogół kupić można w butelkach lub puszkach oraz jest wzbogacony niewielką ilością alkoholu. Dobre piwo jest w stanie pomóc nam w zrelaksowaniu się oraz odpoczynku od codzienności. Mimo iż jest to niezwykle popularny trunek, nie każdy z jego wielbicieli zna historię kształtowania się popularności piwa na świecie. Jak ona wygląda?

Pierwsze oficjalne zapiski na temat tworzenia piwa pojawiają się w sumeryjskim dokumencie datowanym na 4000 lat p.n.e. Mówi on o złocistym napoju, który powstawał na bazie orkiszu. Naukowcy oceniają, że trunek ten mógł być znany przez o wiele wcześniej. Nie ma jednak dowodów na poparcie tej tezy. Jeżeli chodzi o dalszą historię piwa, to regularnie pojawia się ono w dokumentacji sumeryjskiej. Ta mówi nie tylko o ogromnej popularności napoju, ale także znacznym rozwoju sztuki jego tworzenia. Już za czasów Sumerów znane były dwa rodzaje piwa. Pierwszy z nich był bardzo mocny. Drugi natomiast charakteryzował się o wiele lżejszym charakterem.

Sztukę tworzenia piwa po Sumerach z powodzeniem przejęli Babilończycy. Ci postanowili jednak znacznie unowocześnić proces powstawania trunku. Niezwykłą nowością okazało się chociażby użycie po raz pierwszy dodatku chmielowego. Co więcej, Babilończycy mieli o wiele większą wyobraźnie od Sumerów. W związku z tym udało im się stworzyć całą masę gatunków piwa. To mogło być nie tylko ciemne, ale także jasne, czy chociażby nawet czerwone.

Niezwykłe znacznie piwo odgrywało także w przypadku Egiptu. Tutaj dla podkreślenia jego kluczowego charakteru nadano mu specjalny hieroglif. Trunek egipski nie miał za wielkiej wartości alkoholowej. Ludność o wiele bardziej chwaliła sobie ogromną wartość pożywną. Napój był bowiem pełen kalorii oraz protein. Niezwykle rozkochani w piwie byli również Galowie. Ci stosowali proces tworzenia napoju podobny do wykorzystywanego obecnie. Ogromną kartę w historii piwa otwiera średniowiecze. Tutaj tworzyło się je w klasztorach, na dworach oraz w miastach.